NYHEDER 11. FEB 2026 KL. 12:29

Sporarbejde påvirkede passagertallet i S-tog

Af: kollektivtrafik

DSB konstaterer i sin årsrapport for 2025, at der har været et begrænset tab af kunder i S-tog i forbindelse med omfattende sporarbejde. Selvom de fleste S-togsstrækninger havde flere passagerer i 2025, end de havde i 2024, faldt det samlede antal rejser med S-togene med 1 procent i forhold til 2024


Ifølge DSB skyldes faldes, at der i maj 2025 blev sat gang omfattende infrastrukturarbejde på S-banen, hvilket reducerede antallet af tog betydeligt.

For at sikre den bedst mulige kundeoplevelse omfordelte DSB løbende sine togsæt på baggrund af overvågning af belægningen på alle S-togslinjer.

DSB vurderer, at tydelig kommunikation om konsekvenser, alternativer og kompensation samt målrettet markedsføring har begrænset tabet af kunder.

Det var rejser mod Klampenborg og Hillerød samt i det indre København, der oplevede et fald, mens der har været vækst på alle øvrige S-togsstrækninger.



Letbaner/Metro/S-tog Passagertal