NYHEDER 17. MAR 2026 KL. 13:26

Nyt passager-flow har givet færre forsinkelser på travl metro-station

Af: kollektivtrafik

I myldretiden er der ekstra pres på metrodørene, især på Kongens Nytorv, som er en de travleste stationer i Hovedstaden. En ny løsning med rulletrapperne har fordelt passagererne bedre på perronen, så antallet af dørblokeringer er blevet halveret


Har du prøvet at blive fanget i dørene på vej ind i et metrotog, ved du, hvor irriterende det er. Dørene bipper og blinker, og dørblokeringerne forsinker toget - i værste fald op til 20 minutter.

Metroselskabet oplevede på et tidspunkt så højt et antal af dørblokeringer på M3/M4 på Kongens Nytorv, at det begyndte at påvirke driften. Derfor blev retningen på rulletrapperne ændret, så passagerne nu fordeler sig bedre på perronen, hvilket har halveret antallet af dørblokeringer.

- Det er ikke tilfældigt, hvordan passagererne bevæger sig rundt på vores stationer, og vi forsøger hele tiden at optimere flowet, så alle får den bedst mulige oplevelse og kommer hurtigt videre, siger Eva Lind, der er kommerciel chef i Metroselskabet.


Fakta om dørblokeringer i Metroen:


Stimlede sammen i én ende
Kongens Nytorv er en af Københavns travleste stationer med over 29.000 daglige passagerer på M3/M4. Udfordringen var, at langt de fleste passagerer samlede sig i den ene ende af perronen, da de her både kunne ankomme til perronen og forlade den via rulletrappe og elevator.

- Vores analyse viste, at 80 procent af dørblokeringerne i eftermiddagsmyldretiden skete ved de samme to metrotogdøre i den ene ende af stationen. Ved at ændre retningen på den ene rulletrappe, der bringer passagererne til perronen fra mellemniveau, kommer flere passagerer nu ned et andet sted på perronen - og det har skabt et bedre flow, hvor passagererne fordeler sig på alle metrotogets seks døre, siger Eva Lind.

Hun kommer med tre tip til, hvordan man man som metro-passager kan hjælpe med at gøre af- og påstigningen mere smidig:



Letbaner/Metro/S-tog