Af: kollektivtrafik
Søndag blev de hidtidige diesel- og gasbusser på Linie 19 mellem Glostrup Station, Frederiksberg og Valbyparken, på 5C mellem Herlev Hospital i nordvest og Københavns Lufthavn på Amager samt på Linie 350S mellem Ballerup Station og Nørreport Station skiftet ud med el-busser. Dermed er alle busser på Københavns bybuslinier elektriske. Buslinierne var de sidste i Københavns kommune, der skiftede til el-drift. Med skiftet er bybusdriften i København blevet emissionsfri i trafikken
- Kampen for renere luft har været en mærkesag for mig, siden jeg gik ind i politik, og derfor er jeg også virkelig glad for, at vi nu er helt i mål med omstillingen til 100 procent elbusser. Det er en kæmpe milepæl, at København nu er en by, hvor den kollektive transport er grøn og hverken sviner eller udleder CO2. Det gør en stor forskel for klimaet og den luft, vi indånder hver dag, siger overborgmester Sisse Marie Welling (SF).
Movia's trafikdirektør, Jeppe Gaard, kalder det for en historisk milepæl. Med skiftet i København, hvor der nu kører 37 el-busser på Linie 5C, 15 på Linie 19 og 10 på Linie 350S mellem Ballerup Station og Nørreport Station, er Movia's samlede andel af elbusser i dag er oppe på 72 procent.
- Når det er lykkedes at komme så langt med omstillingen til eldrevne busser, hænger det i høj grad sammen med, at Movia's ejere - de 45 kommuner og to regioner på Sjælland - fra dag et har bakket op om den ambitiøse målsætning, der blev vedtaget i 2016. Dengang for 10 år siden besluttede vi sammen, at halvdelen af busserne skulle køre på el i 2030. Det mål blev ved fælles vilje til handling allerede nået i 2024, hvilket der er grund til at være stolt af, siger Movia's trafikdirektør, Jeppe Gaard.
Politikerne på Københavns Rådhus besluttede i 2016, at alle 42 buslinjer, der finansieres af kommunen, skulle omlægges til busser, der ikke udleder CO2 fra motoren. Siden er bus efter bus blevet erstattet af en el-bus. Busserne på Linie 5C, der er en af Nordens travleste busruter, har siden 2017 kørt på biogas, men de er nu udskiftet til el-busser.
Med omlægningen har Københavns Kommune sparet atmosfæren for i alt cirka 14.700 ton CO2 årligt i forhold til diesel- og gasdrift. Derudover udleder el-busserne ikke NOx eller partikler under kørslen, hvilket bidrager til en bedre luftkvalitet i byen.
Københavns Kommune peger på, at ind til alle busser er skiftet til el, kan der ved driftsforstyrrelser og særkørsler fortsat kan komme en dieselbus.