To udbud bliver annulleret på grund af forsinket specialfartøj
Af: kollektivtrafik
Sund & Bælt har som følge af forsinkelserne på Femern Bælt-projektet besluttet at annullere to aktuelle udbud. Det ene udbud omfattede etablering af jernbane og kørestrøm i tunnelen, mens det andet omfatde en kontrakt på et nyt betalingsanlæg til både Femern Bælt-tunnelen i Rødbyhavn og Storebæltsforbindelsen ved Halsskov
Sund & Bælt peger på, at Femern Bælt-tunnelen foreløbig er mindst to år forsinket på grund af udfordringer med det specialfartøj, som skal stå for nedsænkningen af tunnelelementer.
Da tunnelen bliver forsinket, er behovet for at få betalingsanlæg og jernbaneanlæg færdigt i øjeblikket ikke presserende.
Sund & Bælt vil udarbejde en ny tidsplan efter nedsænkningen af de første tunnelelementer til den 18 kilometer lange sænketunnel mellem Rødbyhavn og Puttgarden og forventer, at de to kontrakter bliver genudbudt snarest muligt.
Infrastruktur
Emner i fokus
BÆREDYGTIGHED
MOBILITET
